Македонија на 15-то место на Европското првенство 2020

Столе Стоилов ЕП 2020 Македонија

Македонија го завршува настапот на ЕП во Шведска, Австрија и Норвешка на 15-тото место, откако синоќа репрезентацијата на Данска ја совлада репрезентацијата на Русија (31:28) во последниот натпревар од прелиминарната фаза на шампионатот. Ова е најлош пласман за македонските ракометари на европските првенства во последните осум години.

Конечниот пласман од 13-то до 24-то место:

13. Данска
14. Франција
15. Македонија
16. Швајцарија
17. Холандија
18. Црна Гора
19. Украина
20. Србија
21. Полска
22. Русија
23. Босна и Херцеговина
24. Летонија

Фото: Гол.мк

АКЦИЈА
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет