раул гонзалес список на ракометари

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалес ги одбра ракометарите кои вечерва ќе ѝ се спротивстават на репрезентацијата на Турција на стартот од квалификациите за ЕП 2020.

Четворица од ракометарите (илип Чурлевски, Горан Крстевски, Никола Митревски и Златко Даскалоски) кои изминатиот период напорно тренираа во скопје нема да ја почуствуваат атмосферата во Битола.

Списокот на 16-те ракометари:

 1. Борко Ристовски
 2. Мартин Томовски
 3. Дејан Манасков
 4. Жарко Пешевски
 5. Никола Маркоски
 6. Велко Маркоски
 7. Филип Талески
 8. Гоце Ојлески
 9. Гоце Георгиевски
 10. Мартин Поповски
 11. Стојанче Стоилов
 12. Немања Прибак
 13. Кирил Лазаров
 14. Мартин Велковски
 15. Филип Лазаров
 16. Филип Кузмановски

Натпреварот меѓу Македонија и Турција се игра вечерва од 20:45 часот, со директен пренос на ТВ Телма.