Филип Талески Македонија ЕП 2020

Македонскиот репрезентативец, Филип Талески го има најбрзиот шут на ЕП во Шведска, Австрија и Норвешка, со брзина од 141 километар на час.

На вчерашниот натпревар против Чешка, Талески го имаше најбрзиот шут, кој заврши во мрежата на чешкиот голман Галија.

Второто место го држи чешкиот ракометар Станислав Кашпарек со брзина од 14 километри на час. Истотака постигнат на вчерашниот натревар против репрезентацијата на Чешка.

Фото: Екипа.мк